Kulağı çok sık temizlemek kulak mantarına neden oluyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Muhammed Durna, “Kulak mantarı, özellikle pamuk ile kulağını çok sık temizleyenlerde ve egzama gibi deride kabuklanma olan kişilerde daha sık görülüyor.” uyarısında bulundu.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nden yapılan açıklamada Durna, havaların ısınmasıyla birlikte sıcak iklimlerde daha çok gözlemlenen, halk arasında kulak mantarı olarak bilinen otomikoz rahatsızlığına dikkat çekti.

Kulak mantarının kendiliğinden düzelme ihtimali beklenmemesi gerektiğini ifade eden Durna, ‘’Tedaviye ne kadar geç başlanırsa tedavinin o kadar uzun sürüyor. Kulak mantarı belirtilerine sahip olan kişilerin en kısa sürede kulak burun boğaz bölümüne başvurması gereklidir.” açıklamasını yaptı.

Kulak mantarının kulak kanalında şişliğe, kurumaya, pullanmaya, akıntıya ve ağrıya neden olabileceğini belirten Durna, “Daha çok, sıcak iklim koşullarında yaşayanlarda ve su sporları yapanlarda görülür. Genellikle damla veya pomad şeklinde uygulanan mantar ilaçları ile tedavi edilir” diye konuştu.

 

 

SICAK VE NEMLİ ORTAMLARDA RİSK DAHA FAZLA

 

Terleme sorunu olan ve kulak yolunu çok fazla temizlemeye çalışan bireylerde kulak mantarının daha sık görüldüğünü dile getiren Durna, “Sıcak iklimlerde yaşayanlarda, şeker hastalarında, yüzücülerde ve işitme azlığı nedeniyle işitme cihazı kullananlarda daha sık görülüyor. Kulak mantarı nedeniyle kaşınan kulak yolunun tahrişine hatta kanamasına bile neden olunabilir" uyarısını yaptı.

 

Belirtilerden biri bile görülse, vakit geçirmeden mutlaka bir hekime başvurulması gerektiğini vurgulayan Durna, kulak mantarının belirtilerini şöyle sıraladı;

Kulaktaki tıkanıklık ve dolgunluk ile birlikte kaşıntının fazla olması kulak mantarının ilk belirtileri olabilir. Bunun yanı sıra kulak yolu girişinde kızarıklık ve şişlik, kulakta akıntı olması durumlarında da kulak mantarından şüphelenmeliyiz. Bazı hastalarımızda kaşıntı o kadar fazla olabiliyor ki, bu hastalarımız kaşıma nedeni ile kulak yolu kanaması ile başvurabiliyorlar.

 

TEDAVİ UYGULANMAZSA TEKRARLAYABİLİR

Kulak mantarının bulaşıcı olmadığını, kulak yolunda izole olduğu bilgisini veren Durna, tedavi yöntemiyle ilgili açıklamalarda bulundu;

Öncelikle; kulak yolunda görülen mantarlar aspiratör yardımı ile temizlenmelidir. Sonrasında damla veya pomad şeklindeki ilaçlarla mantarı tedavi edilir. Mantar enfeksiyonları, inatçı enfeksiyonlar olduğu için kulak aspirasyonu birkaç kez tekrarlanabilir ve tedavi bazen 30 güne kadar uzayabilir. Bu tedavi yöntemlerinin herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Sadece gebelerde daha dikkatli davranılıyor. 


Hibya Haber Ajansı

Okunma